Vztahová čára za, kterou se nesmí. Jak stanovit hranice a proč je to pro vás dobré.

· Doba ke čtení 5 minut
pošli přátelům

Vztahová čára aneb hranice jsou důležité v každém typu vztahu. Ať už jde například o tchyni nebo nového partnera. Zjistit, jak si o to říct a stanovit hranice, může být těžké, ale je to důležitá forma komunikace. Bez správně stanované čáry za, kterou se nesmí byste se mohli cítit frustrovaní.

I když jste s někým už roky, nikdy není pozdě přijít na nejlepší způsob a stanovení hranic. Obohatí to Váš vztah a přinese pocit svobody a uvolnění. 

Vztahová čára – Průvodce jak ji nastavit hranice ve vztahu

Vztahová čára
Vztahová čára. Váš prostor. Vyžadujte ho!

Promluvte si o důležitosti času vyhrazeného pouze Vám se svým partnerem

Jste typ člověka, který si cení mít čas sám pro sebe? To je naprosto přirozené a zdravé. Je důležité, aby to váš partner věděl. Může se stát, že nevědomky porušuje Vaše potřeby chtít mít svůj čas pro sebe. A mylně se domnívá, že se mu z nějakých důvodů vyhýbáte. Mohly by to postupně vyústit v neshody ve vztahu.

Zejména v době pandemie pokud se ocitnete v karanténě je důležité aby každý měl svoji chvilku a místo jen pro sebe.

Pokud máte pocit, že potřebujete čas na odpočinek po práci nebo si v klidu přečíst víkendové noviny, řekněte to svému partnerovi. Vysvětlete, že to není nic osobního. Pochopí to a bude rád, že jste mu to řekli.

Využití vlastního prostoru nám umožňuje poznat sami sebe. Definováním naší individuality jsme sebejistější a sebevědomější. Díky tomu se také stanete lepšími partnery. 

SEZNAMENI
Seznamujte se chytře!

Velká výhoda

Seznamka amateri cz má obrovskou výhodu a tou je možnost pozvat vybraný protějšek na video chat. Pohovořit tváří v tvář a samozřejmě si ho i důkladně prohlédnout a zjistit zda se nejedná a falešný seznamovací profil.

Vztahová čára. Postavte se tomu čelem a učte se, jak stanovit hranice

Na vašich pocitech záleží. Pokud vám je něco nepříjemné, měli byste přijít na to, jak stanovit Vaše společné hranice a zajistit, aby se to už neopakovalo. 

To zahrnuje například případy v ložnici. Pokud váš partner dělá něco, co vám dělá nepohodlí, máte právo mu to říct a stanovit si intimní hranice. Není třeba se cítit trapně. Aby byl vztah úspěšný, je důležité, aby obě strany cítily bezpečí a podporu od svého partnera. Nezapomeňte při té příležitosti můžete s partnerem probrat i to co máte v ložnici rádi.

Zachovejte klid a zkuste z toho nedělat boj

Při zjišťování, jak stanovit své hranice, se můžete obávat, že se to promění v napětí ve vztahu.

Pokud vás vaše frustrace s partnerem vedla k přemýšlení, jak mu to říci a jaká bude reakce až mu sdělíte své přání. Zhluboka se nadechněte a připravte se, než o tom budete mluvit. Cílem je zlepšit váš celkový vztah, nikoli ho dostat do pochybností. 

Klíčové je komunikovat s partnerem klidným a jasným způsobem. Vysvětlete mu, že vytvoření prostoru a vytvoření hranic kam až zajít vás pravděpodobně sblíží a z dlouhodobého hlediska ochrání váš vztah. 

Připomeňte si, že vztahová čára se může časem změnit 

Je možné, že jak vztah bude pokračovat, přirozeně se začnete cítit se svým partnerem pohodlněji. Vaše hranice se tedy mohou nakonec změnit. To je naprosto v pořádku, pokud vám to vyhovuje.

Když se dozvíte o stanovení hranic, musíte si připomenout, že to není trvalé. Místo toho je to právě to, co je v danou chvíli správné. Ujistěte se, že to váš partner ví. Dejte jim vědět, že existuje prostor pro osobní růst Vás obou

Pochopte, že hranice jsou podstatnou součástí každého vztahu 

Pokud váš partner ve vás vyvolává pocit, jako by stanovování hranic bylo něco špatného, může to znamenat, že ve vztahu něco neklape

Každý v určitém okamžiku dojde k okamžiku kdy cítí potřebu stanovit své hranice. Pokud se váš partner vysmívá vaší potřebě určitých svobod, je důležité, abyste to viděli jako možnost prosadit svoji cestu. Snažte se v klidu svému partnerovi vysvětlit své pocity.

Nenechte se odbít jen proto, že se bojíte promluvit. Stanovení hranic je vaše právo. 

Získejte pohodlí tím, že řeknete „NE!“ 

Je v pořádku něčemu říct NE. A je to také malý způsob, jak si vybudovat trochu větší důvěru v sebe sama. 

Tím, že občas nesouhlasíte s názorem a dáváte to jasně najevo, prokazujete, že na vašich pocitech záleží a mělo by se s tím počítat. Čím více si zvyknete říkat ne, když chcete a nesouhlasíte, tím snazší bude stanovit hranice a brát to vážně.

Naučit se, jak stanovit hranice, může být pro některé osoby těžké, zvláště pokud jste nemluvní. Je však důležité se to naučit. Pokud se ve vztahu necítíte bezpečně nebo málo respektováni, je pravděpodobné, že toto prostředí není takové, kde se vám bude dařit. 

close

Chcete aktuální tipy na seznámení?

Přihlašte se k týdennímu zpravodaji

Každý Čtvrtek očekávávejte žhavé novinky!

pošli přátelům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..