Vztah s narkomanem nebo alkoholikem varovné signály

· Doba ke čtení 4 minut
pošli přátelům

Není neobvyklé, že se lidé, kteří se ožení s narkomanem nebo alkoholikem, ohlédnou zpět do doby kdy se seznamovali a budou se zpětným pohledem schopni vybrat některé klíčové ukazatele kde udělali chybu a nepoznali partnerovu závislost.

Avšak v počátečních fázích seznamování, zejména pokud je vztah ve fázi intenzivní počáteční lásky, může být snadné vědomě či nevědomě přehlédnout partnerovo chování, která by mohla nakonec vést k rozpadu vztahu nebo manželství. Randění s alkoholikem může být obtížnou realitou, které by jste si měli všimnout a přijmout zásadní rozhodnutí.

Vztah s narkomanem nebo alkoholikem
Závislost na drogách a alkoholu mění osobnost

Pro mnoho lidí, kteří mají omezené zkušenosti s alkoholismem a závislostí, může být obtížné vidět jemné známky chování alkoholika. To je ještě problematičtější, pokud je závislý považován za člověka fungujícího, což znamená, že je schopen udržet si práci, chodit do školy a navazovat vztahy, aniž by projevoval známky závislosti nebo alkoholismu. 

Vysoce funkční narkomani a alkoholici často používají svou schopnost působit ve společnosti jako důkaz, že nemají problém s pitím nebo konzumací drog. Tito lidé také důvtipně skrývají svou závislost a často používají drogy nebo alkohol v tajnosti.   

Základní ukazatele drogově závislého

Zde jsou některé z klíčových znaků, které je třeba hledat v raných fázích vztahu, který může signalizovat užívání alkoholu nebo drog. 

  •  Fyzické změny

Lidé s problémy se závislostí mají fyzické nebo fyziologické změny, které lze identifikovat jako součást vzoru. To může zahrnovat neočekávanou únavu, pocení, bolesti hlavy, nevolnost, červené oči, příznaky „nachlazení“, které se objevují pravidelně, nedostatek chuti k jídlu nebo změny chuti k jídlu. Lidé mají také tendenci mít menší zájem o svůj fyzický vzhled.

  • Emoční změny 

Během vysoké i následné konzumace alkoholu a drog jsou emoční změny a změny nálady běžné. To může zahrnovat podrážděnost, úzkost, emocionální výbuchy, hněv, vinu, defenzivitu a popření nebo neochotu diskutovat o problémech nebo o nich hovořit. 

  • Jednou laskavý po druhé hystericky 

Není neobvyklé, že závislí mají časy, kdy zaměřují svou pozornost na svého partnera, a pak časy, kdy se zaměřují na návykové chování. To může mít za následek střídání nálad ve vztahu, často zahrnuje období, kdy je závislý mimo kontakt, a nabízí omluvy nebo odmítá mluvit o přítomnosti. 

  • Vedení dvojího života 

Narkomani mohou pít nebo užívat drogy sami, ale mohou mít i samostatnou skupinu lidí, se kterými užívají. Obvykle je závislý velmi opatrný, aby udržel svého partnera mimo tuto skupinu, takže často vede dvojí život ve velmi reálném smyslu slova. 

Mezi další příznaky, které je třeba sledovat, patří podivné chování, lhaní a hysterie, když jsou chyceni při “činu”, paranoidní typy chování občasná nebo neustálá potřeba najít činnosti a věci, které musí zahrnovat pití nebo užívání drog. 

Pokud se obáváte o partnera, často je nejlepší volbou poctivá diskuse o vašich obavách. To, jak partner reaguje, je často známkou jeho ochoty provést změny nebo jejich touhu pokračovat se svým návykovým vzorcem chování. Pokud se o svého partnera zajímáte, pokud máte obavy, že chodíte s alkoholikem nebo narkomanem, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je dát mu najevo otevřeným, čestným, laskavým a uctivým způsobem, že o jeho závislosti víte a chcete mu pomoci.

Závislost je vážný a citlivý problém, který je třeba ihned společně řešit a v případě potřeby se obrátit na odborníky

close

Chcete aktuální tipy na seznámení?

Přihlašte se k týdennímu zpravodaji

Každý Čtvrtek očekávávejte žhavé novinky!

pošli přátelům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..