Proč online seznámení na internetu nefunguje a přirozené seznámení ano

· Doba ke čtení 7 minut
pošli přátelům

Proč online seznámení nefunguje … a co byste s tím měli udělal? V posledním desetiletí došlo k výbuchu v počtu online seznamovacích webů po celém světě a v počtu lidí, kteří je používají. Podle některých odhadů existuje po celém světě přes 92 000 webů pro seznamování online a více než 1 500 pouze v ČR.

Před více než deseti lety viděli online seznamovací služby mnozí jako poslední možnost pro ty, kteří nenalezli vztah „normálním“ způsobem. V dnešní době je to často první možnost pro někoho, kdo hledá romantiku a flirt a není to možnost poslední.

Odvětví seznamovacího průmyslu zcela změnilo základní aspekt lidské komunikace, změnilo způsob, jakým se setkáváme s novými lidmi a hledáme partnery. V ČR je online seznámení nyní druhým nejčastějším způsobem, jak se mohou heterosexuální páry setkat. Když o tom přemýšlíte, je to šílené.

Po miliony let lidského vývoje a tisících let vývoje lidské společnosti se lidé usadili na myšlence, že interakce mezi lidmi prostřednictvím zábavy, osobních sociálních aktivit jsou nejlepším způsobem, jak poznat nové lidi přirozenou cestou..

Pak přišla online seznamka a tuto myšlenku pohřbila

online seznamka

Místo toho, abychom nejprve potkali lidi v zábavném sociálním prostředí a pomocí všech sociálních nástrojů, přišla technologie, která vám nabízí možnost se rozhodnout o někom, aniž byste se s nimi museli osobně setkat to je přinejmenším divné.

S tak lákavým slibem je pochopitelné, proč se online seznamování začalo tak rychle rozvíjet. Najednou tam byl jiný způsob, jak najít partnera, ten, který slíbil prakticky nekonečné možnosti, kde by vám algoritmus mohl najít toho „správného“ člověka, aniž byste museli na vztahu tvrdě pracovat a abyste s ním někdy osobně mluvili. Pokud se vám nelíbí, co vidíte, můžete vždy kliknout na další profil – hned za rohem je vždy další kandidát:)

Samozřejmě by seznamování po internetu nebylo tak populární, kdyby pro tolik lidí nefungovalo. Podle některých odhadů více než třetina manželství v ČR pochází od párů, které se poprvé setkaly online. (Je zajímavé, že tato definice „setkání online“ zahrnuje více než jen webové stránky pro seznamky a zahrnuje všechny druhy sociálních sítí a online komunikace.)

Online seznamování prostě nefunguje a tečka

A to platí zejména pro starší věkové kategorie. Pokud máte 50 a více let, je hledání partnera online ještě složitější. Nehledáte stejné věci, jaké jste hledali, když jste byli mladí obvykle se neusilujete usadit a mít děti v mnoha případech. Vaše důvody pro nalezení někoho jsou často širší a rozmanitější možná si ani nebudete jistí, jestli vůbec hledáte romantiku nebo pouze přítele.

Přidejte tyto komplikace k tomu, že online seznámení je pro mnoho lidí naprosto nepřirozeným zážitkem, a není divu, že starší dospělí ho hodnotí jako negativní zážitek. Jak je to možné? Pokud někteří lidé hledají lásku prostřednictvím online seznamovacích webů, proč selže tolik jiných?

Co tedy udělat online seznamování rada

online seznamování rada

Filtry na online seznamkách jsou vaším nepřítelem. Výzkumní pracovníci nedávno vypočítali šance na nalezení kompatibilního partnera, pokud použili požadavky průměrného člověka (z hlediska požadovaného věku, fyzických požadavků, umístění atd.). Zjistili, že v ČR vyhovuje požadavkům průměrného člověka něco přes 84 440 lidí, z celé dospělé populace

Jinými slovy, použití filtrů průměrné osoby, pokud jde o nalezení kompatibilního partnera, vám dává minimální šance na úspěch. Některé seznamovací weby to berou až do extrémů a nechají vás vybírat z mnoha někdy až nesmyslných atributů… profesionální zázemí, náboženství, plat, etnický původ, osobní zvyky, dokonce i preference domácích mazlíčků..atd.

To, co nikdy nepřiznají, je to, že každý přidaný filtr snižuje vaše šance na nalezení kompatibilního partnera ještě více. Slib, že vám usnadní nalezení „ideálního“ společníka tím, že vám umožní přidávat filtry pro zdokonalení konkrétních požadavků, má ve skutečnosti opačný účinek, takže váš výběr se zmenší do té míry, že je téměř nemožné někoho najít!

Předtím, než existovalo online seznamování, bylo nalezení partnera mnohem přirozenější, potkáte někoho v reálném životě, a pokud jste si jeho společnost užili, můžete se rozhodnout pro další schůzku a pokud jiskra přeskočí možná i více. Přirozené možnosti nalezení partnera jsou a budou vždy tím nevhodnějším způsobem.

Existuje stále více důkazů o tom, že na osobních setkáních podvědomě získáváme vodítka ohledně vhodnosti budoucích partnerů na základě široké škály neverbálních informací. Online seznamka nás láká falešným příslibem „ideálního“ partnera natolik, že používáme filtry, které zajistí, že se s touto osobou nikdy nebudeme moci v první řadě setkat.

Profil na online seznamce není živá osoba

Pokud jste si někdy vytvořili online seznamovací profil, víte, že ukazuje pouze povrchně jací doopravdy jste nesupluje reálná setkání tváří v tvář. Žádný profil, bez ohledu na to, jak je dobře napsaný, nemůže nikdy prezentovat celý rozsah vaší osobnosti.

Bohužel, když čtete profily jiných lidí, je snadné zapomenout, že toto pravidlo platí i pro ně. Víte, že to, co vidíte, není přesné , ale stejně vás to nezastaví. Aby toho nebylo málo, většina lidí se snaží prodat sebe sama a nalžou ve svých profilech co hrdlo ráčí bez jakékoliv sebereflexe..

A samozřejmě ti, kteří se dobře prodávají, to obvykle dělají zkreslením sebe sama. Když narazíte na jeden z těchto profilů, nenaplnili jste svého ideálního partnera. Právě jste potkali někoho, kdo vám dobře říká, co chcete slyšet…

Profil lidí na online seznamce opravdu nepředstavuje, jací jsou ve skutečném životě. A v důsledku toho je buď podceníte – a propustíte někoho, kdo by mohl být dobrou volbou – nebo je jinak přeceňujete a pak budete zklamáni, když se osobně setkáte. Ať tak či onak, souzení lidí podle toho, co o sobě říkají, je jistě přímou cestou ke zklamání.

Seznamovací algoritmy na seznamkách nefungují

Věděli jste, že existují nulové důkazy, že algoritmy pro porovnávání skutečně fungují? Je to pravda, navzdory všem tvrzením představitelů seznamovacího průmyslu o tom, jak dobře fungují jejich algoritmy pro porovnávání, v posledních 20 letech důsledné zjištění od výzkumníků a sociologů, zejména rozsáhlá studie z roku 2016, kterou Asociace vydala Psychologická věda je taková, že algoritmy pro párování prostě nefungují.

To může vysvětlit vzestup aplikace, jako je Tinder, která zcela odstraňuje premisu algoritmů a spoléhá do značné míry na schopnost učinit okamžitý úsudek pouze na základě vzhledu. (To samozřejmě vytváří vlastní řadu hrozných problémů, ale Tinder alespoň neslibuje, že jeho algoritmus rozhoduje za vás, je jen na vás, abyste se rozhodli na základě toho, co vidíte.)

Není divu, že se zákazníci po mnoha letech potýkají s dravým chováním a pochybnými obchodními praktikami z některých placených seznamovacích webů.

close

Chcete aktuální tipy na seznámení?

Přihlašte se k týdennímu zpravodaji

Každý Čtvrtek očekávávejte žhavé novinky!

pošli přátelům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..