Platonická intimita: Proč je hluboké přátelství tak důležité, zvláště teď

· Doba ke čtení 6 minut
pošli přátelům

Platonická intimita je opravdu čas se pozastavit a být vděčný za platonickou intimitu. Randění bylo dost těžké předtím, než došlo ke globální pandemii, a nyní je to ještě více polarizující a komplikované.

Na jedné straně si mnozí z nás opravdu přejí, abychom měli romantického partnera během těchto těžkých a osamělých časů. Na druhou stranu je obtížné randit, když se musíme sociálně distancovat při randění a v mnoha oblastech nemáme luxus našich kdysi typických míst randění, jako jsou třeba restaurace nebo kavárny.

Zatímco video hovory a flirtování pomocí SMS zpráv jsou lepší než nic, je těžké se skutečně spojit s někým zpoza obrazovky a přejít od příležitostných zpráv k intimnosti,

I když nechceme skočit do vztahu, který pro nás nemusí být správný, máme také přirozené lidské potřeby náklonnosti a intimity, které nelze ignorovat. To je místo, kde přichází platonická intimita a proč tyto podivné časy mohou být ve skutečnosti ten správný čas na “pěstování” vašich nejbližších přátel. 

Neexistuje žádný „správný“ způsob procvičování platonické intimity ve vašich vztazích, ale výsledkem je, že romantický vztah není jediným typem vztahu, díky kterému se budete cítit pravidelně milovaní, oceňovaní a závratní.

Stejně tak byste neměli vyhrazovat dárky, slova potvrzení a další roztomilé chování pro romantické partnery – vaši lásku si zaslouží také vaši přátelé! 

Proč je platonická intimita tak strašně skvělá 

Většina přátelství bude pravděpodobně trvat déle než vaše romantické vztahy

Může to znít negativně, ale je to pravda. Pomyslete na nejdelší vztah, který jsi měl, a potom na nejdelší přátelství, jaké jste měli. Nemělo by být překvapující, pokud jste měli přátelství, která se rozprostírají po celé délce několika partnerů, které jste ve vztahu měli.

Pokud jsou naši přátelé s námi, proč dáváme přednost našim romantickým partnerům, kteří tu mohou být jen několik měsíců? Proč jdeme nad rámec toho, abychom dělali speciální věci pro svého přítele nebo přítelkyni, když při nás naši přátelé byli vždy po každém rozchodu? Většina lidí to dělá, takže není škoda, pokud jste se stali oběťmi tohoto chování, ale rozhodně je na co myslet a případně pracovat na změně!

I když nemáte super dlouhotrvající přátelství kvůli například častému cestování nebo osobnímu růstu, pravděpodobně máte více přátel než romantických partnerů, pokud jste monogamní. To znamená, že i když vaše přátelství netrvá super dlouho, jeden z vašich přátel bude vždy při Vás, když ho budete potřebovat. 

Procvičování intimity (a hranic) v přátelství vám pomůže mít zdravější romantické vztahy

I ty nejlepší romantické vztahy jsou vždy komplikované. Když se zapojí ne platonická intimita mnoho z nás má tendenci zápasit s vlastnostmi, které v sobě nemilujeme. Přemýšlejte co třeba žárlivost, úzkost nebo obsedantní chování.

Je pravděpodobné, že se s těmito typy negativních emocí ve svých přátelstvích nevypořádáte a můžete svobodně dávat lásku tak, jak chcete, aniž byste se tolik obávali, že někoho odradíte, využijete atd.

Proto vám procvičování platonické intimity v přátelství může nakonec pomoci být lepším partnerem. Protože na konci dne by se s vámi měl člověk, s nímž jste se rozhodli mít romantický vztah, chovat jako k velkému příteli a měli byste s ním zacházet se stejnou úctou a láskou, jakou byste mu dali také vy.

Stejně tak byste měli dát svému romantickému partnerovi podobné hranice, jaké byste dali svému nejlepšímu příteli, a když to budete praktikovat ve svých přátelstvích, usnadní vám to i romantické vztahy.

Pěstování přátelství vám pomůže chránit před příliš brzkým skokem do jiného romantického vztahu

Ale naše kultura je tak zaměřena na hledání romantického partnera pro tyto aktivity, že jste se možná nikdy nezeptali sami sebe, proč nemůžu dělat tyto věci se svými přáteli? Samozřejmě můžete a budování úzkého kruhu přátel, se kterými můžete tyto typy aktivit dělat, zajistí, že nebudete lpět na romantickém partnerovi, který nesplňuje vaše standardy jen proto, že se bojíte být osamělý.

Jako bonus si pravděpodobně uvědomíte, že je lepší mít více přátel pro všechny činnosti, pro které chcete společnost. Protože osoba, která si s sebou ráda objedná extravagantní jídlo se třemi chody, nemusí být stejná osoba, která s vámi chce hrát líný tenis a to je naprosto normální! 

Díky hlubokému množství přátelství se nakonec budete cítit více naplněni – ať už jste nezadaní nebo ne

Naše kultura kladla na romantické vztahy nerealistická očekávání. Chceme romantického partnera, který nám rozumí, má stejné koníčky, má rád stejnou hudbu a filmy, má stejné sexuální preference a stejné hodnoty jako my. Je to vyčerpávající a je to jednosměrný lístek, kdy nikdy nenajdete někoho, kdo splňuje vaše standardy nebo váš „kontrolní seznam“. 

Díky skvělému podpůrnému systému přátel, kteří se mohou označit, zmírníte tím svého budoucího partnera, aby nesl břemeno, že ve vašem životě bude muset plnit mnoho rolí, což v konečném důsledku povede ke zdravějšímu vztahu. Pravděpodobně nemáte jediného přítele, na kterého se ve všem spoléháte, že? Proč byste tedy kladli tato očekávání na romantického partnera?

Místo toho budete mít skvělý okruh přátel, díky kterému si budete více vážit svého současného nebo budoucího partnera, protože vám to dá čas, abyste je vynechali, a umožníte vašemu partnerovi trávit čas s vámi v kapacitě, v níž se mu daří.

Váš budoucí partner může být skvělý mazlíček, ale nemusí vám skvěle poskytovat pracovní rady. Proto budete mít svého starého přítele z práce, aby vám zavolal, když budete potřebovat radu a jen tak poblábolit. Místo aby vás frustroval váš partner, který Vaši práci vůbec nerozumí.


První rande nápady a poučení

close

Chcete aktuální tipy na seznámení?

Přihlašte se k týdennímu zpravodaji

Každý Čtvrtek očekávávejte žhavé novinky!

pošli přátelům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..