Panická porucha seznámení s uzkostí a opora partnera

· Doba ke čtení 4 minut
pošli přátelům

Panická porucha může být matoucí a dokonce i děsivá, když jste s někým, kdo zažívá úzkost, zvláště pokud jste nikdy nezažili vysokou úzkost nebo záchvat úzkosti sami. Seznamování s někým s úzkostí může být náročné, ale čas potřebný k pochopení stavu vašeho partnera a jeho vliv na ně může pomoci.

Úzkost může být fyziologické povahy, může to být jako záchvat paniky, nekonečná řada obav, skutečná fóbie, strach ze společenských situací atd.

Vědět, co očekávat od úzkostné osoby a jak nejlépe podporovat někoho s úzkostí, je klíčem k tomu, aby váš vztah byl naplněný láskou.

Abychom vám pomohli orientovat v situaci kdy je Vám blízká osoba trpící úzkostí, požádali jsme odborníky, aby zvážili nejlepší způsoby, jak přistupovat ke vztahu, když jeden partner trpí úzkostí.

Panicka porucha
Panická porucha a úzkost je velmi dobře léčitelní

Rozumět jejich úzkosti

Když se Váš partner evidentně necítí a přepadla ho úzkost, otevřete konverzaci, abyste se pokusili pochopit, jak se vyrovnává s úzkostí, co se děje v jeho těle a co prochází jeho myslí.

Při komunikaci o jejich úzkosti se snažte pochopit, co může být jejich spouštěč pro záchvat úzkosti. Jsou to jistá místa, určité situace, když jste kolem určitých lidí nebo když se dějí konkrétní životní situace. To vám umožní zjistit odkud „to“ přichází.

Sledujte váš tón a mluvte klidně během konverzace.

Mírně řečeno, úzkostný partner se může uklidnit, může to být, ale velmi obtížné. Možná budete chtít zvýšit svůj hlas a zeptat se, co chce, nebo se pokusit a dostat ho rychle z úzkostné situace to je chyba musíte být trpělivý. Tak rychle jako záchvat paniky přišel zase odejde.

Při panické poruše mohou lidé například skutečně dostat strach z toho, že mají záchvaty paniky ve veřejných situacích, částečně ze strachu, jak budou vyhodnocováni ostatními.. Vyjádření soucitu a zájmu o daný problém hodně pomůže.

Mějte plán vždy když nastane útok paniky

Při komunikaci o úzkosti vašeho partnera vypracujte plán podpory. “To znamená, že Váš partner řekne určité slovo, které si zvolíte, jako signál které Váš blízký řekne, když se cítí úzkostlivě, a to znamená, že musíte zůstat společně a naslouchat, vyčkávat.

Uvědomte si, že je pochopitelné, že váš partner například nechce, abyste se ho dotkl, když má záchvat paniky. V době vysoké úzkosti nebo dokonce v případě panického útoku může být komunikace obtížná.

Neberte to osobně!

To je snadněji řečeno než uděláno. Například vzory vyhýbání se lidem je společným rysem lidí s úzkostí. Úzkost partnera se může také často projevovat jako hněv nebo frustrace, ale nepředpokládejte, že je na Vás naštvaný.

Největší výzva, jíž budete pravděpodobně čelit, je pocit frustrace, že již nemůžete nic napravit. Neni tomu tak můžete nabídnout podporu!

ale uvědomte si, že jen Váš partner je zodpovědný za zvládnutí symptomů, které se mohou pohybovat od emočních reakcí, jako je intenzivní úzkost a strach, až po fyzické pocity, jako jsou bolesti hlavy nebo nevolnost.

Nezoufejte úzkostná porucha se dá velmi dobře léčit – musíte společně chtít. Léčba úzkostné poruchy se dá velmi jednoduše přirovnat k otužování. Pomalu, ale jistě v před ke svému cíli. Najděte vhodného psychiatra, který nasadí příslušné léky a doporučí psychologa.

Úzkostné poruchy jsou nejčastějším duševním onemocněním, které každoročně postihuje desítky milionů dospělých.

Není tedy nic neobvyklého, když zjistíte, že jste narazili na někoho, kdo má nějakou formu úzkosti.

Věnovat čas a snažit se pochopit svého partnera trpícího úzkostí je základ jak udržet případně vybudovat nový kvalitní vztah. Společně vše zvládnete a pamatujte není to žádná tragédie panická porucha se dá dnes již velmi úspěšně a jednoduše léčit.

SEZNAMENI
Seznamujte se chytře!

Velká výhoda

Seznamka amateri cz má obrovskou výhodu a tou je možnost pozvat vybraný protějšek na video chat. Pohovořit tváří v tvář a samozřejmě si ho i důkladně prohlédnout a zjistit zda se nejedná a falešný seznamovací profil.

close

Chcete aktuální tipy na seznámení?

Přihlašte se k týdennímu zpravodaji

Každý Čtvrtek očekávávejte žhavé novinky!

pošli přátelům

jedna odpověď

 • Ahoj
  Já sama mám diagnózu panické poruchy, byla jsem na tom opravdu špatně. Skončilo to tím, že jsem nebyla schopna ani vyjít z domu a vzalo mě to moc.
  S manželem jsem se rozvedla, nepochopil mě. Nemám mu to za zlé kdo si panickou poruchu nezažil neví o čem to je.
  Dnes je to už 5 let co beru léky (Lenuxin) a pravidelně navštěvuji pani doktorku jsem v pohodě mám novou práci i přítele.
  Respektujte lidi c o trpí panickou poruchou a pomožte jim tím, že je dostanete k psychiatrovi dá se velmi dobře léčit a žít normálně zcela běžným životem.
  Jarmila

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..