Jak získat radost a spokojenost. Pěstujte si své štěstí.

· Doba ke čtení 14 minut
pošli přátelům

Klíče ke štěstí

Jak získat radost a spokojenost máte, stejně jako mnoho lidí, mentální seznam věcí, které si myslíte, že potřebujete, abyste byli opravdu šťastní? Existuje mnoho vnějších věcí, které nás naše společnost podvědomě nutí: úspěch, bohatství, slávu, sílu, dobrý vzhled, romantickou lásku. Ale jsou to opravdu klíče ke štěstí?

Výzkum říká ne, alespoň pokud jde o dlouhodobé štěstí. Prestižní ocenění, velké povýšení v práci, vzrušující nový vztah, luxusní nové auto, zhubnutí, tyto věci nás mohou zpočátku cítit skvěle, ale vzrušení netrvá příliš dlouho.

Lidské bytosti se rychle přizpůsobují novým okolnostem

Kvalitě, která nám pomohla přežít a prosperovat. Ale to také znamená, že pozitivní věci, které nás činí zpočátku šťastnější, se stanou naším novým normálem a vracíme se k našemu starému základu štěstí.

Vědci v oblasti pozitivní psychologie však zjistili, že můžete skutečně zvýšit své štěstí a celkovou spokojenost se životem. To nevyžaduje výhru v loterii nebo jinou drastickou změnu okolností. Stačí vnitřní změna pohledu a postoje. A to je opravdu dobrá zpráva, protože je to něco, co může udělat kdokoli.

Jak získat radost a spokojenost
Jak získat radost a spokojenost je snadné jen chtít

Jak získat radost a spokojenost – Mýty a fakta o štěstí

Existuje mnoho mýtů o tom, co vás učiní šťastnými. Předtím, než se pustíme do prohlídky strategií, které fungují pro zvýšení štěstí, se tedy vzdejme věcí, které tomu brání.

Mýtus: Peníze vám udělají radost.

Fakt: Je to stresující, když se bojíte o peníze. Abyste byli šťastní, potřebujete toho tolik, abyste pokryli vaše základní potřeby: věci jako jídlo, přístřeší a oblečení. Ale jakmile budete mít dostatek peněz na to, abyste se cítili pohodlně, nebude to mít větší podíl na tom, jak jste šťastní. Například studie o výhercích loterií ukazují, že po relativně krátké době nejsou šťastnější než dříve.

Mýtus: Abyste byli šťastní, potřebujete vztah.

Fakt: Být ve zdravém, podpůrném milostném vztahu přispívá ke štěstí, ale není pravda, že nemůžete být šťastní a naplnění, pokud jste svobodní. Opravdu, jednotlivci, kteří mají smysluplná přátelství, jsou šťastnější než lidé v neshodných romantických vztazích. Je také důležité si uvědomit, že ani dobré manželství nebo romantické partnerství nevede k trvalému, intenzivnímu nárůstu štěstí. Očekávání, že váš partner dodá vaše štěstí věčně, může dlouhodobě poškodit vztah. Vy ne váš partner nebo členové vaší rodiny jste zodpovědní za své vlastní štěstí.

Mýtus: Štěstí s věkem klesá

Skutečnost: Na rozdíl od všeobecného přesvědčení mají lidé tendenci být šťastnější s věkem. Studie po studiu potvrzuje, že senioři zažívají více pozitivních emocí a méně (a méně intenzivních) negativních emocí než mladí lidé a dospělí středního věku. Celkově jsou starší dospělí také spokojeni se svými životy, méně citliví na stres a emocionálně stabilnější. I se ztrátami, které přicházejí s věkem, je pro mnoho lidí nejšťastnější doba života.

Mýtus: Někteří lidé jsou prostě šťastnější než jiní a nic pro to nemůžete udělat

Skutečnost: Genetika hraje roli ve štěstí. Současný výzkum naznačuje, že lidé se rodí s určitým štěstím. Ale to představuje pouze asi polovinu naší úrovně štěstí. Dalších 10% je způsobeno životními okolnostmi. To ponechává 40%, které je určeno vašimi akcemi a možnostmi.

Jak získat radost a spokojenost – Trénujte svůj mozek, aby byl více pozitivní

Naše mozky jsou zapojeny, aby si všimly a zapamatovaly si věci, které jsou špatné. Je to mechanismus přežití, který pomohl udržet naše předky v jeskyních v bezpečí ve světě, kde existovalo mnoho fyzických hrozeb. Ale v dnešním relativně bezpečném světě tato biologická predispozice zaměřit se na negativní přispívá ke stresu, neštěstí.a představte si, že narušuje mnohdy velmi vážně naše duševní zdraví.

I když nemůžeme změnit naši povahu, můžeme trénovat naše mozky, aby byly pozitivnější. To neznamená, že si nasadíte smajlík a pískne šťastnou melodii bez ohledu na to, co se děje. Nemusíte ignorovat realitu nebo předstírat, že věci jsou úžasné, i když nejsou. Ale stejně jako lpění na negativních věcech vyvolává neštěstí (a hraje velkou roli v depresi a úzkosti), rozhodování o vědomí, ocenění a předvídání dobra je silným posilovačem štěstí.

vyjádřit vděk

Naučíte-li se být vděčnější, může to mít velký dopad na vaše celkové štěstí. Výzkum ukazuje, že vděčnost vám pomůže zažít více pozitivních emocí, snížit depresi, cítit se o sobě lépe, zlepšit vaše vztahy a posílit imunitní systém. Nedávná studie odhalila, že díky vděčnosti jste opatrnější, jak utratíte své peníze.

Existuje řada jednoduchých cvičení, která můžete procvičit, abyste zvýšili a kultivovali postoj vděčnosti.

Poděkujte ostatním. 

Když někdo jde nad rámec toho, co dělá, usnadní vám verbalizaci děkování a uznání. Nejen, že to způsobí, že se člověk bude cítit dobře, ale také vám dá štěstí. Je to okamžitá odměna za to, jak vyjádření vděčnosti pozitivně ovlivní den někoho jiného. To vás nutí uvědomit si, že jsme všichni spojeni a že na tom, co děláte, záleží.

Udržujte deník vděčnosti. 

Může to znít mrzutě, ale psaní dobrých věcí, které se vám během dne staly, opravdu funguje. Výzkum ukazuje, že vedení deníku vděčnosti je výkonná technika, díky které se okamžitě cítíte šťastnější, více propojeni s ostatními a budete skutečně vděční.

Počítejte svá požehnání. 

Udělejte si zvyk pravidelně uvažovat o věcech, za které musíte být vděční. Připomeňte to všem dobrým lidem, zkušenostem a věcem ve vašem životě, nyní i v minulosti. Zaměřte se na požehnání jak velkých, tak malých, od lidí, kteří vás milují, až po střechu nad hlavou a jídlo na stole. Brzy uvidíte, že je to docela dlouhý seznam.

Napiš dopis vděčnosti. 

Pomyslete na někoho, kdo udělal něco, co změnilo váš život k lepšímu, kterému jste nikdy pořádně nepoděkovali. Napište promyšlený dopis vděčnosti, který vyjadřuje, co daná osoba udělala, jak vás to ovlivnilo a co to pro Vás stále znamená. Potom doručte dopis.

Najděte pozitivní v negativní události z minulosti. 

I ty nejbolestivější okolnosti nás mohou naučit pozitivní lekce. Znovu přehodnoťte negativní událost z minulosti s ohledem na to, co jste se naučili nebo jak jste se stali silnějšími, moudřejšími nebo soucitnějšími. Když najdete smysl i ve špatných věcech, které jste zažili, budete šťastnější a vděčnější.

Jak získat radost a spokojenost – Vyživujte a užívejte si své vztahy

SEZNAMENI
Seznamujte se chytře!

Velká výhoda

Seznamka amateri cz má obrovskou výhodu a tou je možnost pozvat vybraný protějšek na video chat. Pohovořit tváří v tvář a samozřejmě si ho i důkladně prohlédnout a zjistit zda se nejedná a falešný seznamovací profil.

Vztahy jsou jedním z největších zdrojů štěstí v našem životě. Studie, které se dívají na šťastné lidi, to potvrzují. Čím šťastnější osoba, tím pravděpodobnější je, že má velký, podpůrný okruh rodiny a přátel, naplňující manželství a prosperující společenský život.

Proto je péče o vaše vztahy jednou z nejlepších emocionálních investic, které můžete udělat. Pokud se budete snažit kultivovat a budovat své kontakty s ostatními, brzy budete sklízet výhody pozitivnějších emocí. A jak budete šťastnější, budete přitahovat více lidí a kvalitnější vztahy, což povede k ještě větší pozitivitě a potěšení. Je to dar štěstí, který neustále rozdává.

Vyvíjejte vědomé úsilí, abyste zůstali ve spojení. V naší zaneprázdněné společnosti je snadné zachytit naše povinnosti a zanedbat naše vztahy. Ale ztráta kontaktu s přáteli je jednou z nejčastějších lítostí na konci života. Nedovolte, aby se vám to stalo. Snažte se zůstat v kontaktu s lidmi, kteří váš život zesvětlí. Udělejte si čas na to, abyste se mohli osobně telefonovat, psát nebo vidět. Budete za to šťastnější.

Investujte do kvalitního času s lidmi, na kterých vám záleží. Nezáleží jen na čase stráveném s přáteli a rodinou. Lidé, kteří jsou v šťastných vztazích, mluví hodně. Sdílejí, co se děje v jejich životě a jak se cítí. Postupujte podle jejich příkladu a vybojujte si čas na rozhovor a užijte si vzájemnou společnost.

Nabídka upřímných komplimentů. Přemýšlejte o věcech, které obdivujete a oceňujete je na druhé osobě, a pak jim to řekněte. To nejen učiní druhou osobu šťastnější, ale povzbudí jí to, aby byl ještě lepším přítelem nebo partnerem. Jako praxe vděčnosti vám také přinese větší hodnotu vztahu a cítíte se šťastnější.

Hledejte šťastné lidi. Výzkum ukazuje, že štěstí je nakažlivé. Doslova můžete chytit dobrou náladu (můžete také chytit špatnou náladu, ale naštěstí je smutek méně nakažlivý než štěstí). Snažte se tedy hledat a trávit čas se šťastnými lidmi.

Jednou z věcí, které skutečně oddělují zdravé a naplňující vztahy od ostatních, jsou to, jak partneři na sebe navzájem reagují na štěstí a úspěch toho druhého. Projevujete skutečné nadšení a zájem, když váš přítel nebo člen rodiny zažije něco dobrého? Nebo ignorujete, kritizujete a bagatelizujete úspěch, cítíte se závistiví nebo ohroženi, nebo řeknete rychle: „To je skvělé,“ a pak pokračujete? Pokud chcete užší vztahy, věnujte pozornost, když je druhá osoba vzrušená. Ptejte se, prožijte zážitek s druhou osobou a vyjádřete své nadšení pro něj. Pamatujte, že štěstí je nakažlivé, takže když sdílíte zážitek, jejich radost se stane vaší.

Jak získat radost a spokojenost – Žijte ve chvíli a vychutnejte si životní potěšení

Přemýšlejte o době, kdy jste byli depresivní nebo nervózní. Šance jsou, že jste buď lpěli na něčem negativním z minulosti, nebo se obávali něčeho v budoucnosti. Naopak, když se soustředíte na současný okamžik, je mnohem pravděpodobnější, že se budete cítit soustředěni, šťastní a v klidu. Je také mnohem pravděpodobnější, že si všimnete dobrých věcí, které se dějí, spíše než abyste je nechali projít nezasvěcenými nebo nezaslouženými. Jak tedy začít žít více v okamžiku a vychutnat si dobré věci, které život nabízí?

Přemýšlet

Meditace všímavosti je mocnou technikou, jak se naučit žít a užívat si okamžik. A nemusíte být nábožní nebo dokonce duchovní, abyste mohli těžit z jeho výhod. Není třeba žádné flétny, skandování nebo jógy.

Jednoduše řečeno, meditace je cvičení pro váš mozek. Když se cvičí pravidelně, zdá se, že meditace snižuje aktivitu v oblastech mozku spojenou s negativními myšlenkami, úzkostí a depresí. Současně zvyšuje aktivitu v oblastech spojených s radostí. Posiluje také oblasti mozku, které mají na starosti správu emocí a kontrolu pozornosti. 

Zde je několik cvičení všímavosti, které vám mohou pomoci začít:

Uvolňování těla

Uvolňování těla kultivuje všímavost soustředěním vaší pozornosti na různé části vašeho těla. Stejně jako progresivní svalová relaxace začínáte nohou a pracujete nahoru. Místo namáhání a uvolnění svalů se však jednoduše soustředíte na to, jak se cítí každá část těla, aniž byste označili pocity jako „dobré“ nebo „špatné“.

Procházková meditace

Nemusíte sedět ani meditovat. Při chůzi meditace zahrnuje všímavost soustředění se na fyzičnost každého kroku pocit, že se vaše nohy dotýkají země, rytmus dechu při pohybu a pocit větru proti tváři.

Vědomé jídlo 

Pokud sáhnete po jídle, když jste ve stresu, nebo spolknete svá jídla ve spěchu, zkuste jíst vědomě. Posaďte se u stolu a zaměřte svou plnou pozornost na jídlo (žádná televize, noviny nebo mastit hru na mobilu..). Jezte pomalu, věnujte čas plnému radosti a soustředit se na každé sousto.

Všimněte si a vychutnejte si malá potěšení

Pokud přijmete meditační cvičení všímavosti, automaticky si začnete všímat a vychutnávat si životní radosti více. Ale existují další věci, které můžete udělat pro zvýšení povědomí a potěšení.

Přijměte příjemné denní rituály

Jak získat radost a spokojenost
Pravidelný pohyb výrazně přispívá k celkovému pocitu štěstíčka

Vytvořte si do svého dne chvíle zábavy s příjemnými rituály. Mohou to být velmi jednoduché věci, jako je pozdní dopoledne při šálku kávy, krátká procházka na slunci během poledne nebo hraní se psem, když se vrátíte domů. Nezáleží na tom, co děláte, pokud si to užíváte a oceňujete.

Minimalizujte více úloh

Vychutnávání vyžaduje vaši plnou pozornost, což je nemožné, když se snažíte dělat více věcí. Například, pokud jíte chutné jídlo, zatímco rozptýleně surfujete po internetu, nebudete mít z jídla tolik potěšení, kolik byste mohli mít. Zaměřte se na jednu věc najednou, abyste skutečně maximalizovali své potěšení.

Opakujte šťastné vzpomínky

Nemusíte omezovat svou pozornost na věci, které se dějí v současnosti. Vzpomínky na šťastné vzpomínky a zkušenosti z vaší minulosti vedou k pozitivnějším emocím v současnosti.

Jak získat radost a spokojenost – Zaměřte se na pomoc ostatním a na život s významem

Existuje něco, co skutečně naplňuje pomoc druhým a pocit, že vaše činy dělají svět lepší. Proto jsou lidé, kteří pomáhají těm, kteří to potřebují, a dělají ostatní a jejich komunity, šťastnější. Kromě toho mají také tendenci mít vyšší sebeúctu a celkovou psychickou pohodu.

Zde je několik způsobů, jak žít více altruistickým, smysluplnějším životem

Dobrovolník

Štěstí je jen jednou z mnoha výhod dobrovolnictví. Ze zkušenosti získáte maximum tím, že se dobrovolně zapojíte do organizace, ve kterou věříte a která vám umožní přispívat smysluplným způsobem.

Procvičujte laskavost

Hledejte způsoby, jak být laskavější, soucitnější ve svém každodenním životě. To může být něco tak malého, jako je rozjasnění cizího dne s úsměvem například udělat laskavost pro přítele.

Hrajte podle svých sil

Nejšťastnější lidé vědí, jaké jsou jejich jedinečné silné stránky, a budují své životy kolem činností, které jim umožňují využívat tyto silné stránky pro větší dobro. Existuje mnoho různých silných stránek, včetně laskavosti, zvědavosti, poctivosti, kreativity, lásky k učení, vytrvalosti, loajality, optimismu a humoru.

Jak získat radost a spokojenost – Dávejte pozor na své zdraví

Můžete být šťastní, i když trpíte onemocněním nebo špatným zdravím, ale to neznamená, že byste měli ignorovat aspekty svého zdraví, které máte pod kontrolou. Cvičení a spánek jsou zvláště důležité, pokud jde o štěstí.

Udělejte z cvičení pravidelný zvyk

Cvičení není jen dobré pro tělo. Má také silný vliv na duševní pohodu. Lidé, kteří pravidelně cvičí, jsou šťastnější ve všech směrech. Navíc jsou také méně stresovaní, naštvaní, úzkostní a depresivní.

Nezáleží na tom, jaký druh cvičení děláte, pokud to děláte pravidelně. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, zaměřte se na hodinu cvičení nejméně pět dní v týdnu. Pokud najdete něco, co vás baví, držte se toho.

Takže si nemyslete, že jste omezeni jen chodit do tělocvičny nebo běhat. Najděte něco, co vyhovuje vašemu životnímu stylu a preferencím. Mohlo by to být taneční kurz, procházky v přírodě, hraní tenisu, běhání se psem, turistika, cykloturistika nebo jóga v parku. Pokud máte potíže s přemýšlením o aktivitách, které vás baví, vzpomeňte si na to, když jste byli malí. Jaké sporty nebo hry jste chtěli hrát?

Dopřejte si spánek, který potřebujete

Dostatek kvalitního spánku každou noc přímo ovlivňuje vaše štěstí, vitalitu a emoční stability v průběhu celého dne. Když jste ve spánkovém deficitu, jste mnohem více náchylní ke stresu. Je těžší být produktivní, tvořivě myslet a činit rozumná rozhodnutí. Kolik spánku potřebujete? Podle vědců potřebuje průměrný člověk každou noc nejméně 7 až 9 hodin

close

Chcete aktuální tipy na seznámení?

Přihlašte se k týdennímu zpravodaji

Každý Čtvrtek očekávávejte žhavé novinky!

pošli přátelům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..